Davranışların Nedenleri

Ufacık bir davranış bazen hayatımızı değiştirecek güce sahip olabilir.  Bir vücut hareketi, bazen bir el hareketi, bazen de ufacık bir mimik… Her şeyi değiştirebilir. Her davranışta bir mesaj vardır.

Davranışı sergilemeden önce düşünmek, karşı tarafta oluşacak etkiyi tahmin etmeye çalışmak ilişkilerimizi kendi tarafımızdan yönetmemizi sağlar. Özellikle çocukluk çağı davranışlarında anne babalar ilişkileri yöneten kişi olmak isterler. Çocuğunuzla ilişkilerinizi daha doğru yönetmeniz için davranıştan çok, davranışın nedenine odaklanmanız gerekir. Davranışın nedenini bilmeden verilen tepkiler taşan sütün köpüklerinin dökülmesine engel olmaya benzer. Ocağı kapatmazsanız köpükler taşmaya devam edecektir. Bu nedenle öncelikle davranışların nedenine bakmalıyız.

Çocuk ağlar. Düşünce ağlayabilir, korkunca ağlayabilir, istediği bir şeyin olması için ağlayabilir. Çocuğun tüm ağlama davranışlarında susturmaya çalışmanız, görmezden gelmeniz, ceza veya ödül vermeniz çocuğunuzla ilişkinizi yanlış yönlendirmenize neden olabilir.  Ağlama örneğinde olduğu gibi istediği bir şeyi elde etmek için ağlayan çocuğun bu davranışını görmezden gelmeniz en dogrusudur. Hatta ağlamasının verdiğiniz kararı değiştiremeyeceği noktasında kararlı duruş sergilemeniz ilişkinizi olumlu etkileyecektir. Düşünce veya korkunca ağlayan bir çocuğun ağlama davranışını görmezden gelmeniz veya sert bir şekilde durdurmaya çalışmanız ise çocuğunuz ile ilişkilerinizi yanlış yönlendirmenize sebep olacaktır.  Bu noktada çocuğun ağlaması ve bu şekilde duygularına bir çıkış bulması en dogrusudur. Karşısındaki kişi tarafından yaşadığı an çocuğun hislerini açıklayacak olumlu cümleler ile özetlenmelidir.( ” Düştüğün için canın acıdı. Anlıyorum seni. Ben de çok üzgünüm. Senin için ne yapabilirim?” gibi cümleler. ) Şefkatle kucaklanmalıdır ki çocuk içinde yaşadığı duygusal durumu dışa vurabilsin. Psikolojik olarak çocuklar anlaşıldıklarını ve değer bulduklarını hissederlerse hayatta da o kadar sağlam durabilirler. Özellikle “davranış benden ne bekliyor” diyerek bakarsak duruma ve doğru karşılık verebilirsek çocukta değerli olma hissi, olumlu benlik, öz güven ve anne babaya güvenli bağlanma ile ilgili sağlam temeller atmış oluruz.

Bir sonraki yazımda davranışların nedenleri sonuçları ve yönetilmesi konularında daha detaylı bilgilerle buluşmak dileğiyle.

Çoc. Gel. Eğt. /Danışmanı
ZARİFE ÜSPOLAT

Garfield Kitap Param Etkinliği Başladı

25 Ocak 2018

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.